Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna

STERNOSTOMATOZA KANARKÓW (pajęczaki w płucach)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Choroby / Lista popularnych chrób i metod ich leczenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kuba
Aktywista



Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 683
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Stronie Śląskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 11:16, 15 Sty 2012    Temat postu: STERNOSTOMATOZA KANARKÓW (pajęczaki w płucach)

STERNOSTOMATOZA KANARKÓW

Sternostomatoza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez Sternostoma tracheacolum, a więc tak zwanego pajęczaka płucnego. Samice tego gatunku osiągają długość ciała do 600 um i szerokość do 300 um. Samce są mniejsze, a ich wymiary wynoszą odpowiednio – 300 – 400 um oraz 150 – 200 um. Samice można rozpoznać po charakterystycznej budowie odnóży, skierowanych bocznie i zakończonych pazurami. Całkowity cykl rozwojowy Sternostoma tracheacolum trwa ok. 6 dni.

Do zarażenia pajęczakiem płucnym najczęściej dochodzi poprzez kontakt bezpośredni, podczas karmienia młodych przez zarażonych rodziców oraz podczas zachowań godowych, jak również wskutek połknięcia wydalonych z kałem jaj. Ponadto chore ptaki często kaszlą i kichają, dzięki czemu pasożyty wydostają się na zewnątrz, stąd też zarażeniu sprzyja duże zagęszczenie ptaków. Możliwa jest również transmisja pośrednia drogą pokarmową, a więc poprzez poidła, żerdzie itp.

Samice składają jaja w płucach żywiciela, niedługo po tym z jaj wylęgają się larwy, które przechodzą wylinkę, a następnie rozpoczynają pobieranie pokarmu – krwi. Samice wędrują do worków powietrznych, samce z kolei pozostają w płucach i tu dojrzewają. Zapłodnione samice można spotkać poza workami powietrznymi także w tchawicy i krtani tylnej, niezapłodnione natomiast - w górnych drogach oddechowych. Dorosłe pasożyty i larwy są bardzo ruchliwe i z łatwością są w stanie przemieszczać się w śluzie i złuszczonych komórkach nabłonka.

Pierwszym objawem klinicznym jest zwykle zmiana głosu lub zanik śpiewu u samców kanarka. Następnie pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego: kaszel, kichanie, rzężenia, przyspieszone i utrudnione oddychanie z otwartym dziobem, któremu towarzyszy charakterystyczne klikanie. Z czasem stan ogólny ptaków ulega pogorszeniu, a wyżej opisane objawy nasileniu. Niekiedy dochodzi do okresowego bezdechu, utraty przytomności, porażeń. Rzadko zdarzają się przypadki śmiertelne wskutek uduszenia w wyniku zatkania dróg oddechowych przez śluz i złuszczone nabłonki. Powszechne są natomiast wtórne zakażenia bakteryjne układu oddechowego.

Rozpoznanie sternostomatozy opiera się na podstawie wywiadu, obrazu klinicznego oraz izolacji Sternostoma tracheacolum. Pasożytów możemy szukać w wymazach lub popłuczynach z tchawicy, jak również w kale. Pomocne może okazać się prześwietlenie tchawicy punktowym źródłem światła. Wówczas pasożyty są często widoczne jako czarne punkciki poruszające się wzdłuż ściany tchawicy. W badaniu sekcyjnym stwierdza się z reguły zaniki mięśni piersiowych, obrzęk wątroby, mierne ilości bezbarwnego śluzu w tchawicy i dużych oskrzelach, przekrwienie płuc. Na powierzchni płuc i w ich miąższu oraz w workach powietrznych można zaobserwować punkcikowate ogniska o średnicy 0,3 – 0,6 mm. W ogniskach tych pod mikroskopem stwierdza się obecność roztoczy Sternostoma tracheacolum.

Leczenie sternostomatozy u kanarków polega obecnie najczęściej na stosowaniu iwermektyny w dawce 0,2 mg/kg, dwukrotnie w odstępie 2 tygodni. Preparat nakrapia się na skórę ponad prawą żyłą szyjną lub na nieopierzoną skórę pod skrzydłem. Zastosowanie iwermektyny przynosi szybką poprawę stanu klinicznego ptaków, zdarzyć się jednak mogą przypadki padnięć po 5 – 7 dniach od rozpoczęcia leczenia, z powodu zatkania dróg oddechowych przez śluz i martwe pasożyty. Skutecznym i mało toksycznym sposobem leczenia sternostomatozy jest również podawanie miejscowo (j/w) 2% roztworu trichlorfonu w glikolu propylenowym, w preparacie Neguvon. Preparat ten stosuje się trzykrotnie, w odstępach czterodniowych, w ilości 0,03 – 0,06 ml, w zależności od wielkości ptaka. W przypadku stwierdzenia wtórnych infekcji bakteryjnych, należy rozpocząć również antybiotykoterapię.

Zapobieganie inwazji Sternostoma tracheacolum polega na izolowaniu ptaków zdrowych od chorych, przeprowadzaniu dezynfekcji oraz używaniu do rozrodu jedynie zdrowych osobników.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Choroby / Lista popularnych chrób i metod ich leczenia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin