Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna

Kanarki izabelowate

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Rasy / Kolorowe / Kanarki melaninowe / Melanina klasyczna (czerń) / Kanarki rozjaśnione
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chiara
Administrator



Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 2837
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 43 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 1:46, 12 Lut 2012    Temat postu: Kanarki izabelowate

Nazwa tej rasy pochodzi od imienia córki hodowcy, któremu udało się wyhodować te piękne ptaki.
Są to kanarki ze zmniejszoną ilością melaniny. Często mianem "izabelowatych" nazywa się wszystkie kanarki melaninowe, i jest to powszechny błąd.Na pierwszy rzut oka ptaki te są podobne do brunatnych, odróżnia je jaśniejsza barwa i rysunek. Brąz upierzenia przechodzi w beż.
Prawdziwy kanarek izabelowaty ma rysunek na piórach słabo widoczny, bez udziału czarnej melaniny- widoczna jest jedynie phaeomelanina (brunatna).W piórach kanarka izabelowatego występują tylko dwa barwniki: żółty i brunatny. Brakuje natomiast barwnika czarnego. Kanarki izabelowate mają zmniejszoną ilość melaniny (melanina w ich upierzeniu jest rozcieńczona). Przez co ich upierzenie na kolor lekko beżowy. Pisklęta tej odmiany mają przeświecające przez skórę czerwone oczy, które z wiekiem ciemnieją. Nogi, palce, pazury i dziób są koloru cielistego. Dobrze widoczna jest barwa podstawowa, czyli lipochromowa- biała, żółta, czerwona lub ivory (bądź tez ivory w połączeniu z barwą zółtą lub czerwoną). Izabela występuje też w wersji pastelowej, gdzie widoczny jest jedynie zarys- tzw welon na piórach z bardzo zredukowaną i rozjaśnioną melaniną. Ptak taki ma melaninę koloru jasnego beżu. Czynnik optyczny związany z tym połączeniem powoduje, że najlepiej izabel pastelowy wygląda u ptaków intensywnych bądź mozaikowych.
Kanarki izabelowate dzielimy na:
- Kanarki cynamonowe i płowe-ang.fawn (ciemne izabele)
- Kanarki słomkowe (jasne izabele)

Kojarząc samca izabelowatego z samicą innej barwy otrzymamy potomstwo w części izabelowate. Kojarząc samicę izabelowatą z samcem innej barwy żaden ptak nie będzie izabelowaty. Świadczy to o tym, że gen odpowiadający za barwę izabelowatą leży na chromosomie płci. Dlatego też heterozygotyczne młode samce będą przekazywały dalej tę cechę kolejnym pokoleniom. Taki samczyk-szpalt lub "nośnik" (ang.carrier) barwy izabelowatej skojarzony z izabelowata samiczką da w 100% izabelowate młode- zarówno samiczki, jak i samce.
Zarówno ciemna, jak i jasna odmiana może być krzyżowana ze wszystkimi odmianami lipochromowymi kanarków, a w wyniku krzyżówek otrzymamy ptaki, u których z reguły grzbietowa strona ciała i skrzydła są izabelowate, a brzuszna strona ciała i nadogonie są koloru właściwego dla odmiany użytej do krzyżówki. Można więc uzyskać mieszańce złocisto-izabelowate, pomarańczowo-izabelowate, czerwono-izabelowate. Cechy kanarka izabelowatego są przekazywane w pierwszym pokoleniu tylko w przypadku użycia samca izabelowatego i samicy kanarka o innym ubarwieniu piór, przy czym otrzymane młode samice będą izabelowate, natomiast samce będą miały zwykłe ubarwienie piór użytej do krzyżówki. Kojarzenie izabeli z kanarkami melaninowymi jest o wiele bardziej skomplikowane, ale postaram się je rozpisać, używając określeń M dla samca i F dla samicy.
M izabel+F izabel=100% M,F izabel.
M izabel+F czarno-brązowa=50% czarnych/izabel M, 50% izabel F;
M izabel+F brunatna=50% brunatnych/izabel M, 50% izabel F;
M izabel+F agatowa=50% M agat/izabel, 50% F izabel;
M czarno-brązowy+F izabel=50% M czarnych/izabel, 50% F czarno-brązowych ("czarnych");
M czarny/brunatny+F izabel=50% M,F czarno-brązowych, 25% M czarnych/izabel, 25% F izabel;
M czarny/agat+F izabel=25% M czarnych/izabel, 25% M czarnych/agat, 25% F czarno-brązowych, 25% F izabel;
M agat+F izabel=50% M agat/izabel, 50% F agat;
M agat/izabel+F izabel=50% M,F izabel, 25% M agat/izabel, 25% F izabel;
M brunatny+F izabel= 50% M brunatnych/izabel, 50% F brunatnych;
M brunatny/izabel+F izabel=50% M,F izabel, 25% M brunatnych/izabel, 25% F brunatnych;

Istnieje 36 odmian barwnych kanarka izabelowatego, w tym pastele.


fot.Chiara;


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Chiara dnia Nie 15:30, 04 Sie 2013, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Rasy / Kolorowe / Kanarki melaninowe / Melanina klasyczna (czerń) / Kanarki rozjaśnione Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin