Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna

Garbus Belgijski

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Rasy / Kształtne / Kanarki garbate / Garbusy belgijskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kanarek7
Miłośnik kanarków



Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 261
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wieluń
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:04, 11 Lut 2012    Temat postu: Garbus Belgijski

GARBUS BELGIJSKI

Garbusy belgijskie zostały uznane za rasę grubo poonad 200 lat temu. Nazwa, która często mażna usłyszeć jest 'BOSSU'. Oczywiœcie ojczyzna tej rasy kanarków jest Belgia.
Dziwne sa losy tych urodziwych ptaszków, które po drugiej wojnie swiatowej prawie całkowicie wygineły. rase reaktywowano na nowo dopiero w latach piecdziesiatych XX wieku.
Chociaż dzisiaj rasa ta nie jest zagrozona wyginieciem, niewiele tych ptaków mozna ogladac na wystawach.
Nadal ich ojczyzna jest Belgia. Garbus belgijski nalezy do jednej z ras kanarków kształtnych. Wchodzi w skład grupy kanarków garbatych o gładkim upierzeniu. Do tej grupy zaliczyc jeszcze należy garbusa monachijskiego, szkockiego i japońskiego.
Pomimo tego,ze ptak ten posiada duży garb i wyglada na ptaka ułomnego, jest on zywotny, swietnie odchowuje swoje młode, pieknie też potrafi spiewać.
W przypadku doboru par lęgowych trzeba oczywiscie pamietać o kojarzeniu ptaków o różnym stopniu upierzenia (o różnej jego intensywnosci).
W Polsce obecnie nie ma chyba hodowców tej rasy kanarków, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Owszem kilka lat remu pojawiały sie one na wystawach kanarków kształtnych w Łaziskach Górnych, ale obecnie nigdzie ich nie mozna spotkać, a potencjalni hodowcy maja problemy z ich zakupem.
Ciekawie wyglada ocena ptaków tej rasy przez ekspertów, którzy powinni wykazac się duża cirpliwoscia. skad to sie bierze ?
cała tajemnica tkwi w 'pozycji pracy' jaka ptak przyjmie podczas oceny. Bedac w 2004 roku we Włoszech na międzynarodowej wystawie ptaków miałem mozliwoœć obserwować jak sęziowie podchodza do oceny tej rasy. Na sali postawiono wysokie kozły, na których położono kilka desek. Kozły były takiej wysokosci, ze postawione na nich klatki z ptakami znajdowały się na wysokoœci około 160 cm od podłoża. Ekspert przygladał się ptakom co jakis czas stukajac długopisem w spodnia częsć desek. Pobudzał tym ptaki do przyjmowania pozycji pracy. Kiedy uznał, że ptaki sa gotowe do oceny wypełniał poszczególne pozycje w karcie ocen. W Polsce do tej pory nie widziałem takiej metody oceniania kanarków u których bardzo wazna jest wspomniana już wczesniej 'pozycja pracy'.

Opis budowy garbusa belgijskiego

1. Postawa - 40 pkt: w tzw pozycji pracy głowa ptaka powinna być mocno wysunieta do przodu, w ten sposób aby ramiona były wyżej od niej. Patrzac na ptaka od tyłu nie powinnismy głowy widzieć.

2. Kształt - 25 pkt: długa i szeroka piers, tułów w kształcie trójkšta, bardzo szerokie plecy, wysoko osadzone barki. Skrzydła przylegajace do ciała.

3. Głowa i szyja - 12 pkt: gługa szyja, niewielka głowa o owalnym kształcie.

4. Upierzenie i kondycja - 8 pkt: gładkie, przylegajace do ciała piora, najlepiej z delikatnym polyskiem. Ptak powinien robić wrażenie czystego i zdrowego.

5. Wielkosć - 5 pkt: 17 - 18 cm

6. Nogi - 5 pkt: przygiete, długie, opierzone kolana.

7. Ogon - 5 pkt: prosty, waski, długoscia dopasowany do reszty ciała. Z plecami tworzyc powinien linie prosta.

karta ocen dla garbusów belgijskich

POSTAWA 40
KSZTAŁT 25
GŁOWA, SZYJA 12
WIELKOŚĆ 5
NOGI 5
OGON 5
WRAŻENIE 8
SUMA PUNKTÓW KANARKA1 100

Powyżej umiesciłem kartę ocen dla garbusa belgijskiego. Szata graficzna tej karty jest własnoscia Klubu Hodowców Kanarków Kształtnych.
Oczywiscie wszystkie elementy budowy ptaka wraz z iloscia punktów, które może uzyskać zgadzaja się z ustaleniami C.O.M.-owskimi. Prosze zauważyć jak ważna rolę odgrywa postawa i kształt ptaka. To sa dwie decydujace o jakosci ptaka pozycje w karcie ocen.

Źródło : [link widoczny dla zalogowanych]

edycja: Chiara (Administrator)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość







PostWysłany: Pon 10:48, 30 Kwi 2012    Temat postu: Re: Garbus Belgijski

kanarek7 napisał:
GARBUS BELGIJSKI
W Polsce obecnie nie ma chyba chodowców tej rasy kanarków, przynajmniej ja nic o tym nie wiem. Owszem kilka lat remu pojawiały sie one na wystawach kanarków kształtnych w Łaziskach Górnych, ale obecnie nigdzie ich nie mozna spotkać, a potencjalni hodowcy maja problemy z ich zakupem.
Źródło : [link widoczny dla zalogowanych]

Od dwóch lat posiadam w swojej hodowli garbusy belgijskie. Są to ptaki z Niemiec i Włoch. Mam nadzieję, że uda mi się zaprezentować przychówek na na którejś z tegorocznych wystaw. Garbusy belgijskie hoduje również mój kolega z rybnickiego oddziału PZHKiPE.
Powrót do góry
Chiara
Administrator



Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 2837
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 43 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:11, 17 Mar 2013    Temat postu: Opis rasy

Uzupełniając informacje podane przez kanarka7 można jeszcze dodać opis ptaka- który sam w sobie jest ciekawy. Jak już kolega napisał, Bossu oceniany jest w akcji -czy jak mawiają hodowcy podczas "roboty". Pozycja ta wygląda tak, że ptak stoi nieruchomo z wyciągniętą szyją. Z profilu w takim ustawieniu przypomina kształtem odwróconą cyfrę 7. Głowa maksymalnie wysunięta do przodu, szyja wyciągnięta prawie poziomo, a nogi wyprostowane. Doświadczeni hodowcy uczą swoje ptaki przybierania ustalonej pozycji np. stukając w pręty klatki patykiem- wymaga to jednak sporego doświadczenia i jest pewną tajemnicą hodowlaną (jak nauczyć ptaka przybierania pozycji "na komendę"). Jednakże każdy Bossu ma akcję wpisaną w genach, tak więc- prędzej czy później- podczas oceny, stanie w pożądanej pozycji.
Głowa garbusa belgijskiego jest mała i płaska, z niewielkim, stożkowatym dziobem i dużymi, czarnymi oczami o żywym spojrzeniu. Kark powinien być smukły i długi. Szyja w czasie akcji tworzy z resztą ciała wyraźny kąt, gdzie szyja i głowa to jedno ramię, a grzbiet z ogonem-drugie. Samo ciało ptaka jest smukłe, linia od głowy do ogona opada łagodnie, łukowato, bez żadnych przegięć. Ogon jest długi i zwarty. Pierś płaska- w żadnym razie nie może sprawiać wrażenia zapadniętej. Korpus i skrzydła są długie, skrzydła mocno przylegają do tułowia i nie powinny krzyżować się na końcach. Wielkość ptaka to 16cm.
Podczas "roboty" nogi są wyprostowane maksymalnie, a u niektórych ptaków nawet lekko wygięte do przodu, zaś ramiona szeroko rozstawione.
Upierzenie kanarka jest gładkie i przylegające do ciała, najczęściej barwy żółtej, ale są też bossu pstre (szeki), białe, a od niedawna również czerwone- co jest pewną nowością u tej rasy- jeszcze niedawno wzorzec mówił że nie występują bossu o barwie czerwonej- najwidoczniej jednak hodowcy zadali sobie trud i wyhodowali taką odmianą barwną tej rasy, która została następnie zaakceptowana przez O.M.J. i C.O.M. Bossu czerwone i pomarańczowe zaczęły się pojawiać po roku 2000- co przy 200-letniej historii rasy jest pewną "nowością".

Rozmnażanie:
Bossu rozmnaża się w monogamicznych parach, gdzie obydwoje rodzice zajmują się potomstwem. Klatka dla pary tych ptaków powinna mieć wymiary minimalne: 60*40*40cm.



Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Chiara dnia Nie 19:15, 17 Mar 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Największe i najlepsze forum o kanarkach w Polsce! - www.kanarek.fora.pl Strona Główna -> Rasy / Kształtne / Kanarki garbate / Garbusy belgijskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group, modified by MAR
Inheritance free theme by spleen & Programosy

Regulamin